• "Przysłowie prawdę ci powie"

• Dn. 8 grudnia 2023r. chętni uczniowie z klas IV-V Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Marciszowie wzięli udział w konkursie językowym pod nazwą "Przysłowie prawdę ci powie".

Cele konkursu:

1.Rozbudzenie zainteresowania językiem polskim.

2.Kształcenie umiejętności szybkiego kojarzenia  i sprawnego udzielania odpowiedzi.

3.Integracja klas i kształcenie umiejętności wyszukiwania informacji                        w słownikach oraz zasobach Internetu.

Metody:

- praktyczna - zadania do wykonania;

- problemowo - aktywizująca.

W ramach przygotowań do konkursu, uczniowie musieli opanować zestaw 70 najpopularniejszych przysłów polskich oraz poznać ich znaczenie, wykorzystując słowniki tradycyjne lub w formie elektronicznej.

W części konkursowej do wykonania były 4 zadania:

• test, polegający na wybraniu poprawnego zakończenia przysłowia,

• "rozsypanka", połączenie przysłów, zgodne z ich prawidłowym brzmieniem,

• uzupełnienie podanego powiedzenia brakującym słowem,

• wyjaśnienie znaczenia przysłowia.

Rywalizacja była wyrównana, jednak dało się zauważyć, że najbardziej byli przygotowani uczniowie klas czwartych. Podczas podsumowania konkursu, zwycięzcy i wyróżnieni zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami książkowymi.

Pierwsze miejsce:

Lena Lipień kl. IV A

Nikola Wicher kl. IV B

Drugie miejsce:

Laura Kozioł kl. IV A

Antonina Konopka kl. IV B

Emilia Mackiewicz kl. V B

Wyróżnienia:

Lena Leder kl. V A

Dominika Pawlikowska kl. V B

Nikola Margas kl. V B

Gratulujemy zwycięzcom oraz wyróżnionym i zapraszamy do udziału                      w kolejnych konkursach.

Organizatorzy:

Agieszka Polska-Masełko

Anna Zdunek

• Spotkanie z Podróżnikiem🌍

• 8 stycznia, dla całej społeczności szkolnej, odbyły się bardzo ciekawe i nietypowe lekcje geografii.

Gościliśmy wspaniałego podróżnika, pana Bolesława Grabowskiego.

Młodsi uczniowie wysłuchali ekscytujących informacji o Afryce, starsi mieli możliwość poznania ciekawostek o Meksyku.

Pasja Pana Grabowskiego rozpoczęła się już w dzieciństwie, kiedy jego mama kupiła mu na pierwszą wyprawę w Góry Sowie plecak i namiot.

- „To fascynujące móc odkryć dla siebie nowe miejsca - tak zrodziła się moja pasja” – mówi podróżnik Grabowski

Dodaje także:

- „Pierwsza podróż zagraniczna to były słowackie Tatry. Pierwsza egzotyczna wyprawa to Ruanda, środkowa Afryka. Jako młody nauczyciel pracowałem w małej miejscowości- Przedborowa. Przyjechał tam ksiądz misjonarz, zaprzyjaźniliśmy się, a on zaprosił mnie do siebie. Nie potrafiłem sobie odmówić tej wyprawy. Zresztą, moje podróże często zaczynają się od przypadkowego spotkania, rozmowy, zaproszenia.  W Ruandzie poznałem panią, której mąż był ministrem. Poznali się na studiach w Pradze i postanowili wspólnie przeżyć życie. Mieli piękny dom, bardzo luksusowy jak na warunki afrykańskie. W Peru spotkałem Polkę, która wyszła za mąż za peruwiańskiego Indianina. Podróżowałem razem z nimi.  Korzystając z tego faktu zasypywałem go gradem pytań. Inna historia to wyprawa do Japonii, której nigdy nie planowałem. Zostałem tam zaproszony uczestnicząc w pewnym weselu…

Podróże wiele mnie nauczyły, m.in. pokory. Zachwyca mnie wielka różnorodność świata, fascynują mnie miejsca, ale przede wszystkim spotkani tam  ludzie. Przed każdą podróżą dużo czytam o nowym kraju, jednak najważniejsze są pierwsze godziny i dni spędzone na miejscu. Uczę się wszystkimi zmysłami - poznaję smaki i zapachy, obserwuję zwyczaje. Na przykład Japończycy to społeczność niezwykle zamknięta, a zupełnie inaczej jest w Indiach, gdzie ludzie chcą z Tobą rozmawiać i lepiej Cię poznać”.

Pan Bolesław, mieszkaniec Nowej Rudy, organizuje tego typu spotkania dla uczniów oraz innych grup zorganizowanych.

(Kontakt: edu.grabowski@gmail.com)🌍

• OGŁOSZENIE

• od 2 stycznia 2024 r. następuje zmiana numeru telefonu dla rodziców zgłaszających  rezygnację z wyżywienia w danym dniu przez dziecko:

nr tel. 690 308 805