• Pedagog szkolny

• Teatr profilaktyczny

• Teatr KURTYNA z KRAKOWA :)

Gościem w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Marciszowie

Nasi uczniowie z klas 1-3 oraz 4-5 mięli możliwość uczestnicta w dwóch przedstawiniach profilaktycznych :)

• I przedstawienie pt. Szlachetne zdrowie"

„Szlachetne zdrowie nikt się nie dowie jako smakujesz aż się zepsujesz...”

Teatr Kurtyna zaprosił swoich Najmłodszych Widzów na arcyzabawną, mądrą i pouczającą bajkę profilaktyczną w której dochodzi do niecodziennego spotkania rozbrykanego, niegrzecznego Krzysia zwanego dalej Właścicielem, z jego własnym Sercem. W trakcie iskrzącej się scenicznym dowcipem i niesamowitymi zwrotami akcji scenicznej spektaklu poznaliśmy historię uroczej, trudnej, ale jakże wiernej miłości Serduszka do jego Właściciela. Mogliśmy pomóc Krzysiowi zmienić swoje przyzwyczajenia i tryb życia na taki, który nie będzie smucić Serduszka i wprawiać go w przerażenie. Poznaliśmy całą masę tajemnic i sposobów na to, by w naszych ciałach mieszkał zdrowy duch.

Czy chipsy są dla Serduszka gorsze niż kłamstwo? Czy Krzysio powinien biegać czy pływać? Czy Serduszko lubi komputer? Czy Właściciel powinien smakować alkohol i papierosy? I wreszcie – czy nasze Serduszka nas kochają? Odpowiedzi na te pytania mogliśmy wykrzyczeć i wyśpiewać, śledząc perypetie scenicznych bohaterów.

Bajka „Szlachetne zdrowie” to zabawna lekcja prawdziwej wiedzy o naszym ciele i dobrej kondycji psychofizycznej człowieka. Najmłodsi widzowie poznali tajniki zachowania zdrowej diety, wpływu zajęć ruchowo - sportowych na stan naszych organizmów oraz niepożądanych skutków wszelkich szkodliwych dla człowieka uzależnień. To również zestaw praktycznych wskazówek o korzystaniu z mediów elektronicznych, pozytywach płynących z systematyczności nauki i pracy. Spektakl „Szlachetne zdrowie” to przede wszystkim świetne, pełne muzyki, ruchu i barwnych kostiumów przedstawienie, które powstało z miłości do Widza.

Wartości wychowawczo-profilaktyczne: Profilaktyka zdrowotna - zapoznanie się z podstawowymi zasadami profilaktyki uzależnień, szkodliwy wpływ alkoholu, papierosów, e papierosów na zdrowie człowieka, zbyt częste i długie korzystanie z tabletów, laptopów, telefonów komórkowych, niewłaściwa dieta, rezygnowanie ze „śmieciowego” jedzenia niekorzystnie wpływającego na nasze ciało, coraz powszechniejsze zjawisko otyłości u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, sport i ruch fizyczny mające korzystny wpływ na nasze zdrowie i właściwą sylwetkę.

• II Wyzwanie

• Drugi spektakl „Wyzwanie” to porywająca, a zarazem wzruszająca historia Beatki, wrażliwej i uczuciowej nastolatki która nie radzi sobie z narastającymi problemami. Głównym źródłem jej kłopotów jest trudna sytuacja rodzinna. Ojciec Beaty, po tym jak stracił pracę, zmienił się w oczach córki nie do poznania. Stale przesiaduje przed telewizorem, na nic nie ma siły, pozoruje zainteresowanie tym, co dzieje się w domu. Przeżywając załamanie nerwowe zaczyna topić smutki w alkoholu, wypalać coraz większe ilości papierosów i nadużywać środków przeciwbólowych. Beata widząc stan w jakim znajduje się jej ojciec, próbuje go wspierać, ale też czuje do niego żal, ponieważ przez jego egoistyczne podejście do życia, jej mama musi pracować dłużej i ciężej, przez co rzadko bywa w domu.

W szkole rówieśnicy zaczynają Beacie dokuczać, i wyśmiewać się z jej ojca. Chcąc zaprzeczyć plotkom o swojej trudnej sytuacji rodzinnej i odwrócić od siebie uwagę kolegów, zaczyna udzielać się w niekontrolowanych imprezach i spotkaniach towarzyskich. Po jednej z takich zabaw, będąc w bardzo ciężkim stanie upojenia alkoholowego, trafia do szpitala razem z innymi uczestnikami imprezy. To dramatyczne wydarzenie ma fundamentalny wpływ na zmianę całej sytuacji rodzinnej Beaty. Jej ojciec podczas rozmowy z lekarzem uświadamia sobie, że ma depresję i czym prędzej musi się zacząć leczyć. Mężczyzna dla dobra rodziny decyduje się również na walkę z nałogami, alkoholizmem i papierosami. Beata, po powrocie ze szpitala zamierza przewartościować swój świat, zmienić stosunek do rówieśników i zaakceptować siebie taką jaką jest. Podejmuje również działania wspierające ojca walczącego z nałogami i uczy się na nowo jak praktycznie wdrażać w życie pojęcie asertywności.

Wartości wychowawczo-profilaktyczne: zagrożenia dla zdrowia wynikające z biernego palenia, picia alkoholu, sięgania po różnego rodzaju środki psychoaktywne, profilaktyka antynikotynowa, konsekwencje bezmyślnego korzystania z łatwo dostępnych środków farmaceutycznych, kierowanie się powszechnie akceptowalnymi wartościami społecznymi w budowaniu swojej pozycji w grupie, wzmacnianie wagi osobistego wyboru w preferowaniu zachowań i postaw pozytywnych, z podkreśleniem praktycznego zastosowania pojęcia asertywności.