"Narodowe Czytanie 2023"

Tradycyjnie już, po raz kolejny, wyruszyliśmy na Rajd ,,Za spadającym liściem ".🍂

Poniedziałkowa pogoda rozpieszczała nas pod każdym względem, przypominając o tym, jak piękne są początki polskiej jesieni...lub (jak kto woli) schyłku lata

Rozpierzchliśmy się po bliższych i dalszych okolicach, by korzystać z uroków tych pięknych dni.🍂

...a do tego...

Pamiętaliśmy, oczywiście, o Narodowym Czytaniu, które w 2023 roku upłynęło w atmosferze pięknych opisów przyrody zaserwowanych przez Elizę Orzeszkową w ,,Nad Niemnem".

Była to już 12. odsłona tego wydarzenia.

Zerknijcie na zdjęcia... Tylko nam zazdrościć

Wraz z nowym semestrem, przystępujemy do kolejnych spotkań w ramach szkolnego projektu „Magia czytania”.

15 lutego 2022r. klasa II b, pod czujnym okiem wychowawcy, doskonaliła wiedzę na temat różnych bibliotek. Pani bibliotekarka wyczerpująco opowiedziała o szkolnej bibliotece, a także o bibliotekach gminnych i publicznych znajdujących się na terenie naszego powiatu.

Przypomniała zasady korzystania z biblioteki i przedstawiła najciekawszy księgozbiór dla najmłodszych. Drugoklasiści z zainteresowaniem wysłuchali wszystkich informacji. Byli zaskoczeni tak dużą liczbą książek na półkach. Aby zaspokoić swoją ciekawość, zadawali bibliotekarce różne pytania dotyczące m.in.: jej pracy, liczby czytelników oraz najczęściej wypożyczanych tytułów.

Następnie uczniowie korzystając z posiadanej wiedzy lub wyszukując w dostępnych w bibliotece źródłach informacji, mieli za zadanie dopasować tytuł książki z autorem oraz fragmentem tekstu. Oczywiście zadanie zostało wykonane wzorowo.

Na zakończenie, w związku z trwającym czasem walentynkowym, odpowiedzieliśmy sobie na pytanie „Czy można zakochać się w książce…???”

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

W ramach trwającego projektu „Magia czytania” z okazji Dnia Babci i Dziadka, uczniowie klasy I b, zachęcali swoich dziadków do wspólnego czytania.

25 stycznia, odbyło się także pasowanie klasy I b na Czytelników Biblioteki Szkolnej. Uczniowie odwiedzili bibliotekę, a tam usłyszeli wiele ciekawych historii na temat ulubionych bohaterów bajek i baśni. Pierwszoklasiści świetnie poradzili sobie z pytaniami dotyczącymi wypożyczania książek i czasopism, a także dbania o wypożyczone pozycje. Nasi uczniowie doskonale wiedzą także, jakie są ogólne korzyści, wynikające z czytania. Dzięki rodzicom, na uroczystości nie zabrakło upominkowych książeczek oraz słodyczy.

12.02.2021r. odbyło się uroczyste spotkanie pt. „Podziel się poezją”. To kolejna uroczystość szkolnego projektu „Magia czytania”. Tym razem dzieci z klasy I ”b” czytały wiersze, które napisały samodzielnie lub przy niewielkiej pomocy rodziców. Pierwszoklasiści byli bardzo przejęci podczas występu, ale zaprezentowali się PIĘKNIE!

Wychowawczyni Lidia Kowalczyk wraz z bibliotekarzem wiedzą doskonale, że od wierszyków, których dzieci bardzo chętnie słuchają, a jeszcze chętniej się ich uczą, zaczyna się dziecięca przygoda z czytaniem. Pojawiają się w nich bowiem żarty i zabawy językowe, które łatwo wpadają w ucho.

Właśnie takimi  wierszykami ozdobiono muffinki, które otrzymały dzieci w nagrodę za wspaniały występ.

23 września rozpoczęliśmy w szkole cykl spotkań, związanych z projektem "Klasowe czytanie". Nasze pierwsze działania, związane były z realizacją akcji Narodowe Czytanie. Uczniowie pod kierunkiem polonistów i bibliotekarza, czytali fragmenty nowel polskich, które wybrała para prezydencka z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Uczniowie czytali m.in. fragment "Katarynki" Bolesława Prusa, "Dobrą panią" Elizy Orzeszkowej oraz "Dym" Marii Konopnickiej.

W wyjątkowy sposób rozpoczęliśmy inaugurację szkolnego projektu "Starsi czytają młodszym". Było to CZYTANIE NA JESIENNEJ POLANIE. Piękna pogoda pozytywnie wpłynęła na zainteresowanie dzieci czytaną opowieścią. Uczestnicy chętnie odpowiadali na zadawane pytania dotyczące tekstu. Ogłoszony został także konkurs na "Jesiennego słodziaka".