• Sprzątanie świata łączy ludzi!

• Sprzątanie świata łączy ludzi! Pod tym hasłem odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiego projektu, do którego włączyła się również nasza Szkoła. Uczniowie klas 4-8 z pełnym zaangażowaniem uprzątnęli teren wokół szkoły, domu kultury, boiska, dworca kolejowego oraz placów zabaw. A było (niestety) co zbierać - butelki plastikowe i szklane, puszki, różnego rodzaju opakowania zostały również posegregowane i umieszczone w odpowiednich kontenerach. Miejmy nadzieję, że przez takie działania i edukację śmieci na naszym podwórku będzie coraz mniej.

Wniosek, cytując słowa piosenki Wojciecha Młynarskiego - "Posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić wiecej".

• Wycieczka uczniów Edukacji wczesnoszkolnej w ramach programu „Poznaj Polskę"

•       22 września uczniowie klas I – III wzięli udział w wycieczce.  Na początek  zwiedzili zamek w Bolkowie. Jest on  otoczony potężnymi kamiennymi murami obronnymi wraz z systemem bram. Wzniesiono tu murowane budynki mieszkalne, które do dziś  zachowały się tylko częściowo.  Uczniowie weszli na  wieżę. Jest ona jedynym przykładem wieży dziobowej w Polsce.  Jej wysokość wynosi dziś 25 m. W przyziemiu zobaczyli tzw. loch głodowy oraz kuźnię.

Następnie uczniowie zwiedzili Starą Kopalnię w Wałbrzychu.  Uczniowie poznali infrastrukturę dawnej kopalni, jej wyposażenie oraz zgromadzone zbiory muzealne.  Zeszli pod ziemię i przemierzali  chodniki kopalniane podziemną trasą turystyczną, gdzie zaprezentowane zostały narzędzia i urządzenia stosowane w pracy pod ziemią.

Na koniec  odbyły się zajęcia z pogranicza fizyki i chemii w Centrum nauki SOWA, czyli Strefie Odkrywania. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili.

• Uroczyste oznakowanie grobu Antoniego Bila

• „A po tych wszystkich, którzy szli przed nami

Z krzykiem: Ojczyzno – i z męką szaloną,

A po tych wszystkich, co ginęli sami,

Aby nas zbawić swoją krwią czerwoną,

Za śmierć dla jutra, za ten lot słoneczny,

O Polsko! Odmów: „odpoczynek wieczny!…”

Gdzie są ich groby? Polsko! Gdzie ich nie ma?

Ty wiesz najlepiej – i Bóg wie na niebie!

On się przyglądał z sędziego oczyma,

Gdy oni marli, z uśmiechem; za Ciebie,

I swoją śmiercią opłacali żyzną

Promyczek słońca dla ciebie – Ojczyzno! …”

Artur Oppman ,,Pacierz za zmarłych".

12 września na kamiennogórskim cmentarzu odbyło sie uroczyste oznakowanie grobu Antoniego Bila- weterana walk o niepodległą Polskę.

Inicjatorem uroczystości był regionalista Bogdan Adamus. Na uroczystości pojawiła sie również rodzina weterana, uczniowie naszej szkoły oraz

klasa mundurowa Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze.

Tabliczka została uroczyście umieszczona na nagrobku w ramach programu ,,Ocalamy- Ojczyzna swym obrońcom "

• Narodowe Czytanie podczas Rajdu🍂

• Tradycyjnie już, po raz kolejny, wyruszyliśmy na Rajd ,,Za spadającym liściem ".🍂

Poniedziałkowa pogoda rozpieszczała nas pod każdym względem, przypominając o tym, jak piękne są początki polskiej jesieni...lub (jak kto woli) schyłku lata

Rozpierzchliśmy się po bliższych i dalszych okolicach, by korzystać z uroków tych pięknych dni.🍂

...a do tego...

Pamiętaliśmy, oczywiście, o Narodowym Czytaniu, które w 2023 roku upłynęło w atmosferze pięknych opisów przyrody zaserwowanych przez Elizę Orzeszkową w ,,Nad Niemnem".

Była to już 12. odsłona tego wydarzenia.

Zerknijcie na zdjęcia... Tylko nam zazdrościć

• Witamy nowych czytelników:)

• Dzieki uprzejmości Ksiegarni Ateny w Kamiennej Górze, do szkolnej biblioteki w Marciszowie, zawitała Kicia Kocia. Od razu się zadomowiła, a już po chwili, wyruszyła do obecnych i przyszłych czytelnikow.
            Kicia Kocia jest bohaterką książeczek autorstwa Anity Głowińskiej, stworzonych z myślą o najmłodszych.

Seria książeczek o Kici Koci opowiada o rezolutnej kotce i jej przyjaciołach. Kicia uwielbia podróżować, poznawać świat, uczy się także, jak postępować w codziennym życiu.

Spotkaniom z Kicią Kocią, towarzyszyła dobra zabawa połączona z tańcem, śpiewem, mnóstwem rozdanych uścisków i przybijanych piątek. Najmłodsi pasjonaci i czytelnicy mogli się z nią przytulić i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

• ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

4 WRZEŚNIA 2023

- godz. 800 apel w sali gimnastycznej dla wszystkich klas szkoły podstawowej /od kl.1 do kl. 8/,

- po apelu spotkanie uczniów z wychowawcami w salach lekcyjnych,