Marzyciele do piór!
Konkurs literacki.
Temat tegorocznej, trzeciej edycji konkursu brzmi: „O czym marzą dzieci”. Dlaczego? Wszystko zaczęło się pewnego poranka, gdy jeden z naszych jurorów spieszył się do pracy. Zobaczcie, co mu się przytrafiło i jaką w związku z tym ma do Was prośbę. Pamiętajcie: tylko Wy możecie ją spełnić!
Zadanie konkursowe
Moi drodzy, potrzebuję pomocy! W czym? Najlepiej opowiem Wam wszystko od początku. Dziś rano, gdy szedłem przez park, zobaczyłem coś niezwykłego. Pod jednym z drzew pojawił się kiosk z napisem „Punkt spełniania marzeń”. Przed kioskiem stała kolejka dzieci i nastolatków. Gdyby nie to, że trochę się spieszyłem, też bym w niej stanął. Bardzo byłem ciekaw, co i kto znajduje się w kiosku, a przede wszystkim… jakie są marzenia dzieci. Jedyny ratunek w Was: wyobraźcie sobie swoją wizytę w „Punkcie spełniania marzeń”. O spełnienie jakich marzeń byście poprosili? Co wydarzyłoby się potem?
Jury i kategorie wiekowe
Oceną nadesłanych na konkurs opowiadań zajmie się profesjonalne jury w składzie: Monika Hałucha (PS IBBY), Małgorzata Jankowska (Nowa Era), Małgorzata Węgrzecka („Świerszczyk”) i Rafał Witek (pisarz dziecięcy). Jury będzie rozpatrywać prace w podziale na dwie grupy wiekowe: klasy I–IV oraz klasy V–VIII. W każdej z tych kategorii zostanie wyłonionych 15 opowiadań (czyli łącznie 30).
Wymarzona nagroda
Główna nagroda w konkursie to debiut w prawdziwej książce. Opowiadania laureatów zostaną profesjonalnie zredagowane i opublikowane w formie pięknie ilustrowanego tomu, który uzyska ogólnopolską dystrybucję i promocję. Laureaci konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy potwierdzające ich sukces. Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Udział w konkursie to także okazja na zrobienie czegoś dla innych: cały dochód ze sprzedaży pokonkursowej książki przeznaczamy na pomoc uzdolnionym dzieciakom.
Jak wziąć udział
Aby wziąć udział w konkursie, należy napisać opowiadanie zgodne z tematem zadania konkursowego. Opowiadanie może mieć do 500 słów (2800 znaków bez spacji) i musi być stworzone samodzielnie przez ucznia z klas I–VIII szkoły podstawowej. Gotowy tekst należy wysłać poprzez formularz zgłoszeniowy na tej stronie. Niezbędna jest przy tym pomoc nauczyciela lub rodzica, który musi udzielić zgody na udział podopiecznego w konkursie. Natomiast sam formularz jest prosty i przejrzysty – każdy wypełni go bez problemu!
Dlaczego warto
Konkurs „Popisz się talentem” pomaga uczniom odkrywać swój kreatywny potencjał i rozbudza zainteresowania literacko-czytelnicze. To także świetna okazja, aby wyrazić siebie poprzez sztukę, wykorzystać swój potencjał i zmierzyć się z rozwijającym, ambitnym wyzwaniem. Z kolei dla nauczyciela taki konkurs to doskonała okazja, aby zachęcić dzieci do twórczego posługiwania się polszczyzną i formułowania samodzielnych wypowiedzi pisemnych. Nieszablonowe zadanie konkursowe może zwiększyć motywację nawet tych dzieci, które na co dzień nie lubią pisać lub jeszcze nie odkryły swego unikalnego talentu!
Kalendarium konkursu:
- 2 IV: start konkursu
- 28 IV: ostatni dzień na wysyłanie prac
- 29 IV–27 V: czytanie prac przez jury
- 28 V: obrady jury i wyłonienie zwycięzców; weryfikacja zwycięskich prac w programie antyplagiatowym
- 3 VI: ogłoszenie wyników konkursu na tej stronie internetowej
- 3–19 VI: kontakt wydawnictwa z laureatami konkursu
- XI: premiera pokonkursowej książki z opowiadaniami laureatów
Zapraszamy naszych Uczniów do udziału w konkursie!