• Narodowe Święto Niepodległości

          • ,,Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna.''

            Seneka Młodszy

            Dumni z tego, że mamy swoją własną, wolną Ojczyznę oddaliśmy hołd naszym przodkom, którzy poświęcając własne życie walczyli o nasz kraj. O to, byśmy mogli zaśpiewać hymn Polski, stojąc z dumnie uniesioną głową- od przedszkolaka do ,,najstarszaka".

            Klasa 7 ,,a" wraz z gościnnym udziałem ósmoklasistów, przypomniała, dlaczego 11 listopada to dla nas taka ważna data. Było patriotycznie i historycznie, poważnie i melodyjnie.

            Było tak, jak być powinno- przypomnieliśmy sobie, że ,,spośród słów używanych nieczęsto,

            tłumnie dzisiaj na place wybiegło

            słowo piękne, jak honor i męstwo,

            słowo, które brzmi – niepodległość.(...)

            Ono znaczy – bez strachu spać.

            Ono znaczy – spokojnie się budzić,

            kochać, śmiać się i pewnie trwać

            – w wolnym kraju wśród wolnych ludzi."

          • Drezno - wycieczka klas 8

          • Uczniowie klas 8 wraz z opiekunami zwiedzali stolicę Saksonii Drezno - duże, barokowe miasto w Niemczech. Spacerowali po pięknym Starym Mieście podziwiając zabytki architektury, odwiedzili Muzeum Techniki, kościół Frauenkirche, ogrody kompleksu pałacowego Zwinger oraz promenadę nad rzeką Łabą. To był udany dzień pełen nowych doświadczeń. 

          • Światowy Dzień Jeża

          •            

            W ramach zaakcentowania Dnia Jeża, który przypada na dzień 10 listopada, uczniowie naszej szkoły przygotowali wystąpienie dotyczące tej tematyki.  Podczas prezentacji, zaproszeni goście (uczniowie kl. II B i III A), dowiedzieli się o zwyczajach jeży, miejscach występowania oraz zagrożeniach czyhających na te zwierzęta.

                         Warto obchodzić ten dzień, gdyż za kilka lat może już nie być po nich ani śladu. Każdego roku w Polsce ginie kilka tysięcy jeży. Dlatego tak ważne, aby nauczyć przyszłe pokolenia, jak można zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo tych niezwykłych kolczastych zwierzątek. Najlepszym sposobem jest nauka przez zabawę. 

                       Wystąpienie poświęcone jeżom przygotowali uczniowie klas piątych - Anna Romanenko, Yuri Kuzma oraz Lena Lipień kl. III A. Uczniowie z  Ukrainy, którzy             w ciągu kilku miesięcy uczyli się języka polskiego, opanowali go w takim stopniu, że bez problemów przekazali informacje podczas prezentacji o jeżach.

                   Spotkanie zakończyły warsztaty, podczas których zaproszeni uczniowie wykonali prace plastyczne, które można podziwiać w szkolnej bibliotece.

            Organizatorzy:

            Anna Zdunek

            Agnieszka Polska-Masełko

          • Herbatka dla Seniora:)

          • Udało nam się! ... Bo jakżeby mogło być inaczej, skoro zawsze możemy liczyć na Wasze zaangażowanie

            Zakończyliśmy akcję HERBATKA DLA SENIORA z mega wynikiem

            Skąd w ogóle taki pomysł? Dzięki naszym przedszkolakom z grupy O ,,b", które przystąpiły do międzynarodowego projektu ,,Magiczna moc bajek" i akurat ta akcja jest jednym z zadań do wykonania. Maluchy zaprosiły do współpracy rówieśników z przedszkola oraz starszyznę ze szkoły.

            A czemu ma służyć?Poprzez akcję chcemy dążyć do integracji międzypokoleniowej, docenienia roli seniorów w społeczeństwie oraz kształtowania u dzieci postaw szacunku wobec osób starszych. Chcemy stawiać na wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji.

            Wspólnie umilmy seniorom zbliżające się jesienne i zimowe wieczory!

            Dziękujemy wszystkim za tak duże zaangażowanie... Wasz odzew przerósł nasze oczekiwania.

            Herbatki przekazaliśmy naszym seniorom ze Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów działających w Marciszowie.

          • Kim jest "WdzięczNatka"?

          • Członkowie Klubu Czytelniczego naszej szkoły, wzięli udział w ogólnopolskim konkursie, ogłoszonym przez #Wydawnictwo Dwukropek - "Uczuciometr inspektora Krokodyla" obchodzi swoje 4 urodziny!

            Zadaniem dzieci,  było wymyślenie własnego Emoludka, nadanie mu ciekawego imienia uosabiającego wybraną emocję i zrobienie jego portretu.

            Na konkurs wpłynęło mnóstwo emotek, przedstawiających różne emocje. Miło jest nam poinformować, że  wśród trzech zwycięskich prac, znalazła się nasza "WdzięczNatka", która nauczyła nas podczas zajęć w bibliotece, aby być wdzięcznym, za wszystkie małe rzeczy, które dzieją się wokół nas. 

            W nagrodę do szkolnej biblioteki, na kolejne zajęcia o emocjach, trafiły takie wspaniałe pozycje książkowe jak:

            🎁 "Uczuciometr inspektora Krokodyla"

            🎁 "Rozśpiewane emocje, czyli piosenki o uczuciach"

            🎁 "Mój pierwszy uczuciometr"

            🎁 "Moc uczuć. Wstyd"

            🎁 "Buziaczki"

            Bardzo się cieszymy!😀

          • Spotkanie z Tuwimem:)✒️

          • 7 listopada, uczniowie klasy III b, przybyli wraz z wychowawcą do biblioteki szkolnej, na spotkanie z… Julianem Tuwimem. To kolejna odsłona projektu „Magia czytania”. Pan Julian (w tej roli niezastąpiony Aleksander Kowalski), udzielił wyczerpującego wywiadu, odpowiadając na mnóstwo pytań, zadawanych przez panie reporterki oraz przybyłych gości, dzięki czemu wszyscy mogli poznać życiorys artysty.

            Podczas spotkania, uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności teatralnych, recytując lub śpiewając wybrane wiersze, napisane przez Tuwima.

            Zaproszenie na przygotowany przez dzieci program poetycko-muzyczny, przyjął także Pan Piotr Fronczewski, który przeczytał wiersz „Okulary”.

            Na zakończenie, uczniowie zainspirowani spotkaniem, napisali wiersze dla zaproszonego gościa.

            Utwory, na których sam Julian Tuwim złożył swój autograf, znajdują się na wystawie w bibliotece.

            Dziękujemy za kolejne wspaniałe spotkanie.

          • Obserwujemy zaćmienie Słońca🌒

          • We wtorek, 25 października, uczniowie naszej szkoły, mieli okazję obserwować niecodzienne zjawisko, jakim było częściowe zaćmienie naszej Dziennej Gwiazdy.

            Do zaćmienia Słońca dochodzi, gdy krążący wokół naszej planety Księżyc, znajdzie się pomiędzy Słońcem, a Ziemią i tym samym przysłoni docierające do nas światło.

            To ciekawe zjawisko atmosferyczne, było świetnym powodem do zorganizowania lekcji geografii w plenerze, podczas których mogliśmy podsumować znane nam już fakty na ten temat. Zadbaliśmy oczywiście o nasze bezpieczeństwo, używając szkieł i masek spawalniczych.

             

          • "Wszystkie śmieci nasze są"

          • 13 października, uczniowie lasy 8c, 6a oraz zaprzyjaźniona ze szkołą Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, wzięli udział w akcji "Sprzątania świata". W tym roku, przebiegała ona pod hasłem "Wszystkie śmieci nasze są". Wspólnie posprzataliśmy m.in. tereny wokół szkoły, urzędu gminy, przedszkola, oraz boiska. Celem takich akcji jest edukacja odpadowa oraz inicjowanie koncepcji, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Działania nauczycieli i uczniów koordynowała Pani Urszula Gruszczyńska i Pani Anna Zdunek. 

          • "Szewczykowa Magia czytania"

          • „Każdy dobry uczynek wróci do nas, zwłaszcza gdy nie oczekujemy niczego w zamian”.

            W poniedziałek, 17 października, uczniowie klasy III b, wzięli udział w kolejnej odsłonie projektu „Magia czytania”. Tym razem przedstawiając teatrzyk pt. „Szewczyk Dratewka”.

            Ta znana bajka, opowiada o Szewczyku, który musi wykonać trzy trudne zadania, aby uwolnić pannę zamkniętą na wieży przez złą czarownicę. Pomagają mu w tym zaprzyjaźnione zwierzęta.

            Bajka o Szewczyku Dratewce uczy o tym, że każdy dobry czyn będzie kiedyś nagrodzony.

            Po występie, uczniowie zgodnie stwierdzili, że takie normy zachowania jak dobroć, szlachetność, pomoc innym, sprawiedliwość i życie w harmonii z przyrodą, są bardzo ważnymi wartościami i że warto o nich pamiętać na co dzień.

            Aktorzy przypomnieli także wszystkim, że nawet najcięższy los może się odwrócić, trzeba tylko mocno w to wierzyć i nigdy się nie poddawać.


             

          • Życzenia od Rady Rodziców

          • Marciszów, 14.10.2022r.

                      W imieniu wszystkich Rodziców

            dziękujemy Dyrekcji, Nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły, za realizację trudnego i ważnego, ale jakże pięknego zadania jakim jest kształcenia dzieci i młodzieży.

                      Życzymy Państwu

            zadowolenia z pracy zawodowej, poczucia ważności wykonywanego zawodu oraz wdzięczności uczniów, z którymi dzielicie się swoją wiedzą i doświadczeniem.

            Z wyrazami szacunku

            Rada Rodziców

            przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Marciszowie

          • „Pod parasolem wyobraźni”☂️☂️☂️

          • „Pod parasolem wyobraźni” ☂️ - Zero waste! Czyli recykling mojego parasola.🌍

            Wchodzimy w okres  deszczowo - wietrzny ☔️ . Wiele parasoli, traci swój żywot. Postanowiliśmy zrobić z tym coś pożytecznego.

            Ogłoszono konkurs, polegający na ozdobieniu dowolną techniką, nienadającego się już do użytku parasola.

            Wiele przepięknych prac powstało w ramach tej akcji.🌍

            Dzieła, stworzone przez pojedyncze osoby, grupki przyjaciół lub całe klasy szkolne lub przedszkolne, trafiły do szkolnej biblioteki.

            Teraz…czekają na swoje „5 minut”. Niektóre z nich będą atrybutami przedstawień teatralnych, organizowanych w naszej szkole. Inne, będą stanowić element dekoracji, podczas najbliższych spotkań. Niektóre już zostały wykorzystane, podczas organizowanej „Nocy Bibliotek”.

            Wszystkie przepiękne, niepowtarzalne i oryginalne. Jury miało bardzo trudne zadanie w wyborze tego „najciekawszego” parasola. 🤩

            Ostatecznie konkurs wygrała Dominika Pawlikowska z klasy 4b. Gratulujemy!!!

             

          • Noc bibliotek

          • Za nami bardzo ciekawa Noc Bibliotek. W tym roku, przebiegła ona pod hasłem: „To się musi powieść”.

            Tajemnicza i nieco mroczna atmosfera, literackie kalambury z przygodami i dreszczykiem, a także mnóstwo radości i zabawy.🥳🤸🤩.

            Do tego biblioteczne wróżby dla każdego, quizy i zagadki.⚡

            Nagrodą dla uczestników, którzy podołali trudom przygotowanych na tę okazję zadań i zagadek, była przepyszna pizza i owoce.🍕.

            Dziękujemy uczestnikom spotkania. To dzięki Wam, Noc Bibliotek, stała się wyjątkowa.

             

          • Dzień Chłopaka:)

          • 30 września, Samorząd Uczniowski, zorganizował w naszej szkole Dzień Chłopaka. Tego dnia, na uczniów czekały liczne atrakcje, gry i zabawy sportowe, podczas których szczególnie wyróżniali się uczniowie klas czwartych i piątych. 

            Dodatkową atrakcją, były pierwsze mistrzostwa szkoły w piłkarzykach, gdzie  niejednokrotnie emocje i zaangażowanie graczy sięgało niebotycznych emocji. Ostatecznie, najlepsi okazali się Bartosz Szuper i Wojciech Rogala z klasy 4 a. 

            Szczególną atrakcją była dyskoteka, na której wszyscy, również nauczyciele, bawili się znakomicie. Już niedługo kolejne imprezy SU ...

          • „Za spadającym liściem”

          • 7 października, uczniowie naszej szkoły, wyruszyli wraz z nauczycielami na rajd „Za spadającym liściem”. W tym roku szkolnym, celem naszej podróży, były Wieściszowice, Ciechanowice oraz Pastewnik.

            Wiadomo nie od dziś, że ruch to zdrowie. Dlatego też z całą pewnością warto częściej ruszyć na szlak i poprawić zarówno swoją kondycję fizyczną, jak i samopoczucie.

            Turystyka piesza to sport dla każdego. Już kilka minut spaceru dziennie sprawi, że pobudza się swój organizm do działania.

            Piesze wędrówki mają wiele zalet, zarówno pod względem walorów krajobrazowych, jak i pod względem zdrowotnym. Podczas trekkingu pracują nie tylko nogi, ale całe ciało. Dzięki przemierzanym kilometrom i wysiłkowi fizycznemu wzmacniamy i budujemy mięśnie, a każda kolejna wędrówka sprawia, że są one silniejsze i bardziej wytrzymałe. Ponadto spalamy zbędną tkankę tłuszczową, która osadza się tu i ówdzie w naszym ciele.

            Zapewne każdy, niejeden raz, słyszał o endorfinach, czyli hormonach szczęścia. Związki te wydzielane są przez nasz mózg właśnie podczas wysiłku fizycznego i wpływają zbawiennie na nasze ciało. Powodują lepsze samopoczucie, samozadowolenie i odpowiadają za nasze stany euforyczne. Sprawiają, że czujemy się dobrze, redukują odczuwanie bólu i łagodzą stres.

            Endorfiny to samo dobro, które sprawia, że czujemy się szczęśliwi.

            To właśnie przebywanie na szlaku i obcowanie z naturą sprawia, że w naszych głowach pojawiają się ciekawe pomysły. Spokój, cisza, przestrzeń wpływają zbawiennie na samopoczucie i pozwalają doskonale przewietrzyć głowę, ułożyć myśli, wyciszyć się. Wyjście na szlak jest fantastyczną regeneracją sił psychicznych. Bliskość natury wpływa na organizm kojąco, a w tak pięknych okolicznościach przyrody, jakie mamy w naszej gminie, każda minuta jest niezwykle cenna.

          • Za naszym szkolnym oknem…🍂🍁

          •  

            Beztroskie wakacje i lato, pozostały wspomnieniem.

            Nastała jesień, piękna pora roku, podczas której liście drzew przebarwiają się i zaczynają mienić w promieniach słońca.🍁🍂

            Zapraszamy do obejrzenia galerii „Za naszym szkolnym oknem”.

            Zdjęcia zostały wykonanie z różnych pomieszczeń naszej szkoły, na różne kierunki świata.

             

            Jest pięknie!!!😍

             

            "Pokochaj jesień"

            Spróbuj pokochać jesień

            z niesamowitymi urokami

            Spójrz ile piękna niesie

            obdarzając cię nowymi dniami.

            Kolorowo jak wiosną

            barwne liście ostatki zieleni

            Dadzą chwilę radosną

            twą szarość życia mogą odmienić.

            Wieczór szybciej nastaje

            słońce też znika wcześniej niż latem

            Lecz nowe czy nie daje

            chwile spokoju skorzystaj zatem. 

             

            Tadeusz Karasiewicz 

          • Kampania EFSA „Wybieraj bezpieczną żywność”

          •                                             

             

            Kampania EFSA „Wybieraj bezpieczną żywność”

             

            Główny Inspektorat Sanitarny widząc potrzebę podnoszenia wiedzy społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa żywności będzie uczestniczył w realizacji kampanii informacyjnej organizowanej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności „Wybieraj bezpieczną żywność” #EUChooseSafeFood.

             

            Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat roli nauki w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności w UE oraz zachęcanie obywateli do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych.

             

            Kampania skierowana jest do grupy odbiorców, którzy nie są specjalistami w dziedzinie bezpieczeństwa żywności i odżywiania w wieku od 25 do 45 lat, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet i młodych rodziców.

             

            Zagadnienia tegorocznej edycji to następujące tematy:

             

            1. Suplementy diety;

            EUChooseSafeFood - Suplementy diety (europa.eu)

             

            2. Higiena żywności (w tym tematyka chorób przenoszonych drogą pokarmową);

            EUChooseSafeFood - Higiena Żywności (europa.eu)

             

            3. Znakowanie żywności (z uwzględnieniem alergenów).

            EUChooseSafeFood - Alergeny (europa.eu)

             

            Więcej informacji na temat kampanii EFSA #EUChooseSafeFood dostępnych jest na stronie:

            https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/index-pl

          • Book challenge

          • Czy obchody Dnia Głośnego Czytania można świętować w ciszy i bezruchu??? Można!!! 

            Tym razem MANEKIN CHALLENGE, czyli zabawa polegająca na zastyganiu w bezruchu, podczas wykonywania różnych czynności.

            Witamy w świecie wyobraźni:)

             

             

             

          • Łączy nas piłka⚽️

          • 26 września, rozpoczęliśmy nowy cykl uroczystości, w ramach czytelniczego projektu - „Magia czytania”. 

            Pierwsze spotkanie pt. „Łączy nas piłka”, poświęcone było zasadzie fair play. Wspólnie przypomnieliśmy sobie na czym ta zasada polega, a następnie przytaczaliśmy przykłady takiego zachowania w naszym życiu.

            Kilka dni przed wizytą w bibliotece, powstał bardzo ważny dla nas wszystkich, Kodeks Kibica i Ucznia, w którym wymieniliśmy najważniejsze, według nas, prawa i obowiązki, które stosujemy i których przestrzegamy na co dzień w domu i w szkole.

            Przypomnieliśmy także znaczenie słowa PRZYJACIEL, omawiając jego bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas.

            Kolejny element naszego spotkania to wspólne wyszukanie w zbiorach biblioteki książek, poświęconych wielkim sportowcom.

            Podczas spotkania odegrana została także scenka pt. „Wierny Kibic”, zaprezentowany został układ taneczny w wykonaniu cheerleaderek, a wszystko przy skocznej muzyce i oczywiście... zgodnie z zasadami fair play.

            Organizatorzy: Klasa III b wraz z wychowawcą oraz bibliotekarz:)

             

          • "W szpilkach...prosto na okładkę książki"👠👠👠

          • "W szpilkach...prosto na okładkę książki" 👠👠👠- to hasło zabawy fotograficznej , jaka została zainicjowana i zrealizowana przez bardzo kreatywnych uczniów naszej szkoły.

            Pomysł zrodził się w odpowiedzi na akcję społeczną, organizowaną corocznie z okazji Dnia Szpilek - 25 września . Na prezentację składa się 20 zdjęć, utrzymanych w konwencji sleeveface, czyli tak, aby część kadru zasłonięta została przez okładkę książki.📕📕📕

            Akcja jest symbolicznym ukłonem biblioteki w stronę płci pięknej, bo jak wiemy , kobiecość to niezwykła energia i moc💪, ale również oryginalnym sposobem na promocję książek i bardzo ciekawą lekcję biblioteczną .