• Apel w okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja

          • Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja klasa 7b i 7c wraz z wychowawcami przygotowała uroczysty apel przypominający o tym ważnym dla Polski wydarzeniu. Klasy 1-8 SP, Dyrekcja, nauczyciele oraz zaproszeni goście - przedstawiciele Gminy i rodzice naszych uczniów obejrzeli przestawienie, w którym uczniowie przybliżyli zarys historyczny i znaczenie uchwalenia Konstytucji.

            Informacja o przygotowanym w Domu Kultury w Marciszowie spektaklu ukazała się z lokalnych mediach (link poniżej + zdjęcia).

            https://czadrow24.pl/apel-w-marciszowie-z-okazji-rocznicy-uchwalenia-konstytucji-3-maja

          • X POWIATOWY PRZEGLĄD POEZJI DZIECIĘCEJ

          • 21 kwietnia w Centrum Kultury w  Kamiennej Górze odbył się

            X Powiatowy Przegląd Poezji Dziecięcej pt. „ CZTERY PORY ROKU".

            W przeglądzie uczestniczyli uczniowie klas I-III szkół podstawowych z terenu powiatu kamiennogórskiego. Jury osobno oceniało prezentacje uczniów z każdego pionu.

            Laureatką konkursu została Hanna Kościelniak z kl. II a.

            Wyróżnienie otrzymali: Franciszek  Dziuba z kl. I b

             oraz Dominika Pawlikowska z kl. III b

            Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

            Gratulujemy !

          • Wycieczka klasy 5a

          • Klasa 5a Dzień Ziemi obchodziła w Górach Sokolich. Były to zajęcia przygotowane i przeprowadzone przez p.Maję Marcinkowską z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Jeleniej Górze. Uczniowie pod jej czujnym okiem pokonali swoje lęki, weszli najpierw na Husyckie Skały, potem zdobyli Krzyżną Górę i Sokolik Duży. Podziwiali rozległe panoramy, poznali mnóstwo ciekawostek dotyczących Rudawskiego Parku Krajobrazowego,np. jak powstało schronisko Szwajcarka; kto, kiedy i dlaczego zamontował w górach 7 metrowy metalowy krzyż... 

            Dzieci uczyły się rozróżniać tropy i ślady zwierząt, dowiedziały się jak odróżnić sarnę od jelenia, mogły zobaczyć poroża oraz scypuł, poznawały wiosenne kwiaty, grzyby, rozpoznawały drzewa, odkryły przeznaczenie tajemniczych budek, zasiedlanych przez mało znaną popielicę...Obserwowały wspinaczy skałkowych,dowiedziały się kim była Wanda Rutkiewicz, która zdobywała tu szlify..

            Na zakończenie wspólne ognisko i zabawy przy Szwajcarce. To był udany dzień..

          • Turniej Wiedzy Pożarniczej🔥🔥🔥

          • W piątek, 22 kwietnia w Domu Kultury w Lubawce, odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

            Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów, należących do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, działającej przy OSP w Marciszowie.

            Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, poznawania tradycji, historii i organizacji ochrony przeciwpożarowej.

            Najlepsi z poszczególnych kategorii wiekowych reprezentować będą powiat na szczeblu wojewódzkim. Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

             

          • Dzień Ziemi

          • Z okazji Dnia Ziemi, w ramach projektu "Magia czytania i liczenia", odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Niewielki ale śliczny wiosenny teatrzyk ekologiczny”. Przesłaniem inscenizacji, było propagowanie postaw ekologicznych, oraz przypomnienie, że stale musimy pamiętać o ochronie naszego naturalnego środowiska.

            Uczniowie pokazali swój wielki talent artystyczny oraz przekonywali, że pełnią bardzo ważną rolę w ratowaniu Ziemi. Do wspólnej  zabawy zaproszeni zostali przybyli na przedstawienie goście,  którzy wraz z artystami, z kl. II b śpiewali i tańczyli.

            Hasłem przewodnim przedstawienia było: PAMIĘTAJ O SWOJEJ  PLANECIE CAŁY ROK, NIE TYLKO 22 KWIETNIA…  

          • Konkurs recytatorski pt." Cztery pory roku"

          • 4 kwietnia 2022r. obył się Szkolny Konkurs Recytatorski uczniów z klas I – III.

            Jury w składzie: p. Beata Stachowiak, p. Lidia Kowalczyk, p. Emilia Jędrzejowska, p. Dorota Zaremba, p. Marta Chęcińska po wysłuchaniu recytatorów, wyłonionych wcześniej przez wychowawców klas w eliminacjach klasowych ( po trzech uczniów z każdej klasy ), po stojącej na wysokim poziomie rywalizacji, wyłoniło zwycięzców:

            Klasy I:

            I miejsce – Franciszek Dziuba

            II miejsce – Aleksandra Piotrowska

            III miejsce – Marlena Siudak


            Klasy II:

            I miejsce – Hanna Kościelniak

            II miejsce – Lena Lipień

            III miejsce – Nikola Wierszak


            Klasy III:

            I miejsce – Dominika Pawlikowska

            II miejsce – Julia Siudak

            III miejsce – Kaja Winiarska

                                               GRATULUJEMY !


          • Różowa Skrzyneczka w naszej Szkole - dziewczyny, pomagajmy sobie!

          • Z inicjatywy dziewczyn klasy 7c (Sandry, Oliwii, Julii, Igi, Mai) i ich wychowawczyni Szkoła Podstawowa w Marciszowie włączyła się do akcji Fundacji "Różowa skrzyneczka". Z funduszy Szkoły zakupiona została właśnie owa skrzyneczka, w której znajdują się środki higieniczne dla dziewcząt. Skrzyneczka umieszczona została w damskiej  toalecie (na I piętrze), co zapewnia uczennicom dyskrecję i komfort z jej korzystania.

            Akcja „Różowa skrzyneczka” to odpowiedź na potrzeby młodych dziewcząt -  ma na celu zapewnienie dostępności do środków higienicznych dla dziewczynek ( z podpasek mogą skorzystać dziewczęta, które miesiączka zaskoczyła podczas pobytu w szkole lub które zapomniały zabrać środki higieniczne z domu). Uczennice mogą nie tylko brać środki higieniczne ze skrzyneczki, ale też uzupełniać ją, jeśli mają nadmiar własnych.

            Podczas spotkania w auli Inicjatorki akcji przekazały informacje i wytyczne do korzystania ze Skrzyneczki swoim koleżankom z klas 5-8. Dziewczynki bardzo pozytywnie podeszły do tematu.

            Różowe skrzyneczki znajdują̨ się̨ dziś́ w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach. W akcję włączają̨ się̨ kolejne samorządy i instytucje.

            Dziewczyny, pomagajmy sobie, dbajmy o siebie, trzymajmy się razem!

          • Jak mądrze wybrać szkołę ponadpodstawową?

          • To pytanie, które na pewno zadaje sobie teraz wielu uczniów naszych klas 8. Po ukończeniu SP mają do wyboru - 4-letnią naukę w liceum, 5-letnią w technikum lub 3-letnią w szkole branżowej. Naszym ósmoklasistom zaprezentowały się szkoły z Jeleniej i Kamiennej Góry. Będziemy brać również udział w Dniach Otwartych. 

            To zaangażowanie i ciężka praca pomogą osiągnąć sukces. Nauka, praktyka,  zdobywanie doświadczenia i odpowiednie kursy oraz solidne przykładanie się do własnego rozwoju to dobry sposób na sukces zawodowy i odnalezienie się w przyszłości na rynku pracy.

            Przypominamy: po ukończeniu liceum można zdobyć wykształcenie średnie ogólne. Dzięki technikum - tytuł technika (po zdaniu odpowiednich egzaminów). Szkoła branżowa I stopnia umożliwi zdobycie wykształcenia zasadniczego zawodowego i otrzymanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

          • Wycieczka klasy 5a

          • Klasa 5 w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjneje w Dobkowie.

            Jest to nowoczesne, interaktywne centrum edukacji, w którym można dużo dowiedzieć się o fascynującej przeszłości Ziemi. Mieści się w sercu Krainy Wygasłych Wulkanów, czyli w regionie Gór i Pogórza Kaczawskiego. Po zwiedzaniu Centrum i zajęciach z panią geolog, dzieci uczestniczyły w spektakularnych warsztatach pt. Ogień znany i nieznany. Kolejnym punktem programu dnia było zwiedzanie z przewodnikiem zamku w Bolkowie. Na zakończenie wycieczki- wspólny posiłek w pizzerii.

            To był udany dzień :)

          • Powiatowy etap konkursu recytatorskiego "Pegazik 2022"


          • 28 marca 2022 roku w Centrum Kultury w Kamiennej Górze odbył się powiatowy etap konkursu recytatorskiego "Pegazik 2022".

             

            Bardzo miło nam poinformować, że laureatką tegorocznego konkursu, w starszej grupie wiekowej, została uczennica klasy VIII A Martyna Adamczyk. Martyna będzie reprezentowała powiat kamiennogórski na na etapie wojewódzkim, który odbędzie się 27 kwietnia w Kłodzku.

            Gratulujemy zwyciężczyni i życzymy dalszych sukcesów na kolejnym etapie. Dziękujemy za udział pozostałym uczennicom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Marciszowie.

             

            Zespół Szkolno-Przedszkolny w Marciszowie reprezentowali następujący uczniowie:

             

            • Lena Pietryka kl. VI A

            • Lena Frydrych kl. VI A

             

            Uczniowie starsi:

            • Martyna Adamczyk kl. VIII A

            • Nikola Rakoczy kl. VII B

            • Julia Kozioł kl. VII B

             

             

          • Konkurs literacki "Popisz się talentem"

          • Witaj młody pisarzu!

            Dobrze trafiłeś!Na tej stronie czekamy na utalentowane literacko dzieciaki i nastolatki!Chcesz rozpocząć z nami twórczą przygodę? To super!Właśnie zacząłeś pisać swoją przyszłość!

             

            • „Popisz się talentem” to konkurs literacki przeznaczony dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych.  
            • Jego celem jest zachęcenie uczniów do rozwijania pasji literackich i zainteresowań czytelniczych.  
            • Udział w konkursie jest darmowy.  
            • Konkurs odbywa się od 2017 roku i startuje zawsze na wiosnę. Laureaci ogłaszani są przed wakacjami, a jesienią ukazuje się pokonkursowa książka zawierająca 30 najlepszych opowiadań.  
            • Pokonkursowe książki zyskują ogólnopolską dystrybucję i promocję, zaś przychód z ich sprzedaży przeznaczany jest na cele charytatywne.  
            • Aby zapewnić uczestnikom równe szanse, teksty oceniane są w dwóch kategoriach wiekowych (klasy 1-4 oraz 5-8). Z każdej kategorii wyłanianych jest 15 laureatów. 
            • Oceniając nadesłane opowiadania, szczególną uwagę zwracamy na talent językowy, kreatywność i pomysł zawarty w przesłanym tekście. 
            • Zgłoszenia na konkurs są przyjmowane poprzez specjalny formularz uruchamiany na początku każdej edycji. W wypełnieniu formularza potrzebna jest pomoc rodzica, nauczyciela lub opiekuna prawnego.  

             

            Serdecznie zapraszamy do udziału!!!

            Nauczyciele poloniści

          • Wycieczka zawodoznawcza klas 8.

          • Uczniowie klas 8, wraz z nauczycielem doradztwa zawodowego, wzięli udział w "Dniu Zawodowców" organizowanym przez Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze. 

            Nasi uczniowie, podczas zwiedzania Szkoły, klas do praktycznej nauki zawodu, rozmów  z uczniami i nauczycielami poznała kierunki kształcenia po szkole podstawowej - w zawodach: fryzjer, kucharz, cukiernik, kelner, sprzedawca, czy technik usług fryzjerskich, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik handlowiec.  Młodzież poznała wymagania (formalne, zdrowotne) i warunki przyjęcia do technikum i szkoły branżowej. Dowiedziała się, jak i gdzie przebiegają praktyki i jak wyglądają egzaminy zawodowe. 

          • Dzień Bez Plecaka

          • 18 marca w naszej szkole został okrzyknięty DNIEM BEZ PLECAKA. Tego dnia uczniowie i nauczyciele zamienili plecaki i torby na mniej tradycyjne nosidła. Na korytarzach zagościły walizki, garnki, skrzynki, wózki itp. Akcja została zorganizowana przez SU z inicjatywy uczennicy kl. 7c Mai Czyż. Najbardziej kreatywne nosidła 18 marca przynieśli:

            1. Alan Szulikowski 5a
            2. Kornel Krasowski 7a
            3. Aleks Ogłoza 6a
            4. Hanna Gadzina 4b
            5. Zofia Jędrzejowska 8a
            6. Kinga Bielicz 8b
            7. Wiktoria Wąchała 7b
          • Witaj Wiosno!

          • Pierwszy dzień wiosny to symboliczny moment, w którym

             zima odchodzi w niepamięć. W  barwnym pochodzie  uczniowie

              klas I - III przemaszerowali na boisko, gdzie pożegnali Zimę

             i z radością powitali Wiosnę.

             

          • Strażacki Konkurs Plastyczny. Znamy zwycięzców!

          •  

            17 marca w Starostwie Powiatowym w Kamiennej Górze, odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Młodzież zapobiega pożarom”, organizowanego przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

            W tegorocznej edycji strażackiego konkursu, jury oceniało 132 prace, nadesłane przez uczniów z terenu powiatu kamiennogórskiego.

            Wśród nagrodzonych dzieł twórczych i tym samym zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego, znaleźli się także uczniowie naszej szkoły:

             

            Oliwier Wójcik – II miejsce

            Julia Janiszewska – III miejsce

            Milena Wójcik – III miejsce

             

            Wydarzenie uświetnił program artystyczny zaprezentowany przez dzieci z drużyny pożarniczej ze Szkoły Podstawowej w Ptaszkowie.

            Gratulujemy!!!

          • MEMORIAŁ URSZULI MARCINIAK

          • To otwarte zawody w rozwiązywaniu  łamigłówek diagroamowych organizowane przez FMW, Instytut Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Wydawnictwem Logi. Mają na celu upamietnienie i kontynuowanie dzieła Urszuli Marciniak - szerzenia i popularyzowania logicznego myślenia i podniesienie kultury matematycznej wśród Polaków. W zawodach mogą brać udział dziecim młodzież oraz dorosli. W tym roku zawody odbyły się dnia 10 marca. Uczniowie z klas IV-VIII naszej szkoły zmierzyli się z przygotowanymi dla nich zadaniami. 

          • 7c wycieczka: Huta Julia (ikona polskiego rzemiosła) i Termy Cieplickie

          • Huta Julia to jeden z niewielu istniejących dziś producentów szkła kryształowego w Polsce z fabryką znajdującą się w sercu Karkonoszy, w Piechowicach. Jest to zakład podtrzymujący dawne tradycje regionu, produkujący ręcznie formowane i szlifowane produkty. W ofercie tego producenta znajdują się zarówno kryształowe kieliszki, jak i szklanki, karafki czy świecznikiWiele ich kolekcji zdobyło prestiżowe nagrody, gdyż Huta Julia jak nikt inny potrafi połączyć tradycyjne rzemiosło i materiał jakim jest kryształ z nowoczesnym designem.

            Nasi uczniowie  mogli obserwować  ręczny proces produkcji szklanych arcydzieł poznając tajniki sztuki szklarskiej.  Przeszli przez wiele działów m.in. miejsca, gdzie doświadczeni rzemieślnicy wydmuchiwali i formowali gorącą masę szklaną dosłownie wyczarowując na ich oczach  kryształowe produkty. Jest to ciężka praca, wymagająca dobrego wzroku, dokładności, precyzji i doświadczenia. Nasi uczniowie przekonali się, że praca na hali produkcyjnej jest pracą w trudnych warunkach i pracą wymagającą  - konkretnych umiejętności i dobrego stanu zdrowia.

          • Wycieczka klasy 5 i 6

          • Z okazji Dnia Kobiet klasy 5 i 6 wybrały się na wycieczkę. Odwiedziliśmy park trampolin Jump Planet w Wałbrzychu. Po sportowych szaleństwach udaliśmy się do kina na pełen wzruszeń film „Wiki i jej Sekret” o relacjach człowieka ze zwierzęciem.

            Wycieczka była udana i czekamy na następną!!!