Uczniowie klas 4 "b" i 5 "a" zwiedzali wnętrze Opery Wrocławskiej podczas spaceru z przewodnikiem.
Hasło: "OPEROWY LABIRYNT"
Uczniowie klas 4 "b" i 5 "a" zwiedzali wnętrze Opery Wrocławskiej podczas spaceru z przewodnikiem.
Hasło: "OPEROWY LABIRYNT"
Absolwenci Szkoły Podstawowej w Marciszowie 1973-1981 serdecznie pozdrawiają wszystkich Absolwentów i Uczniów wraz z gronem pedagogicznym Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.
„Strażacy to ludzie o wielkim sercu, którzy poświęcają swoje życie dla ratowania innych.”
Serdeczne podziękowania dla Pani Anny Zdunek z Ochotniczej Straży Pożarnej w Marciszowie, Pana Kamila Tylutkiego z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kamiennej Górze oraz Jakuba Piotrowskiego z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, którzy przyjęli zaproszenie klasy 3A.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak bardzo wymagającą, a jednocześnie niezwykle odpowiedzialną i niebezpieczną jest praca strażaka. Poznali jego zadania i obowiązki oraz dowiedzieli się, jakie predyspozycje powinien posiadać kandydat, aby nim zostać.
Strażacy zademonstrowali, jak wygląda strój galowy oraz strój strażaka gotowego do akcji. Spotkanie było nie tylko edukacyjne, ale również pełne emocji. Goście chętnie dzielili się swoimi radami, doświadczeniami, zachęcając dzieci do dbania o bezpieczeństwo swoje i innych.
Drodzy Strażacy życzymy Wam bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji oraz tego, aby pomoc drugiemu człowiekowi była zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania.
27 marca klasy 6a, 5a oraz 5b miały okazję poznać bogactwo Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach. Dzieci obejrzały preparaty dermoplastyczne ptaków, ssaków, gadów oraz skamieniałości, poroża a także kolekcje motyli, minerałów, przekrojów drzew, czy gipsowych modeli grzybów.
Towarzystwo pań przewodniczek sprawiło, iż był to spacer pełen ciekawych historii oraz interesujących faktów dotyczących świata przyrody.
Był też czas na integrację i zdobywanie kolejnych możliwości wyczynowych w parku teampolin "Wild Jump"Wyjazd zwieńczyliśmy zajadając pyyyyszne pizze.
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Maria Pawlikowska-Jasnorzewska dla Młodych”, który pozwala uczniom nie tylko poznać sylwetkę wybitnej poetki, ale także odkryć piękno jej poezji.
Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych w niezwykły sposób powitali wiosnę. Podczas zajęć w grupach odnajdywali jej ślady w wybranych utworach poetki. Szczególną uwagę poświęcili przekładowi intersemiotycznemu wierszy, co pozwoliło im wyrazić poezję w formie obrazu.
Młodzież z zaangażowaniem sięgnęła po różnorodne materiały – gazety, czasopisma oraz elementy graficzne – by stworzyć wyjątkowe ilustracje. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością, a ich prace pełne były barw, symboli i wiosennej radości. Dzięki temu poezja Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej zyskała nową, wizualną formę, która w piękny sposób oddała ducha wiosny.
Aby podzielić się tymi wyjątkowymi dziełami z całą społecznością szkolną, w klasach do języka polskiego zostaną przygotowane okolicznościowe gazetki. Będą one nie tylko prezentacją talentu uczniów, ale także inspiracją do odkrywania poezji na nowo.
Było to pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie działanie związane z tym projektem. Przed nami kolejne inicjatywy, które pozwolą uczniom jeszcze głębiej poznać twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Klasy 4 "a" i 4 "b" w Wild Jump oraz na warsztatach chemicznych i robotyce.
Wycieczka na trampoliny dostarczyła uczniom nie tylko wiele radości, ale także wpłynęła pozytywnie na ich rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny.
Połączenie aktywności fizycznej i integracji zespołowej sprawiło, że uczniowie wrócą do szkoły z nową energią i lepszym nastawieniem
Warsztaty z robotyki i chemiczne były doskonałym sposobem na uatrakcyjnienie nauki i rozwój kluczowych kompetencji u uczniów. Tego rodzaju wycieczki edukacyjne łączą teorię z praktyką, co pozwala naszym uczniom lepiej przyswoić wiedzę, rozwijać umiejętności manualne, a także pracować w grupie i kreatywnie rozwiązywać problemy.
To był zdecydowanie dzień na TAK!
24 marca, trzy drużyny z naszej szkoły wzięły udział w XX Konkursie dla Dzieci i Młodzieży "Uczę się Bezpiecznie Żyć", który odbył się w Szkole Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze. Patronat nad konkursem objęła Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzata Kidawa-Błońska. Założenia Programowe obejmowały następujące obszary: Bezpieczeństwo ekologiczne-edukację ekologiczną; Bezpieczeństwo dnia codziennego oraz Ochronę ludności. Celem konkursu jest przygotowanie dzieci i młodzieży do racjonalnych zachowań w przypadku wystąpienia różnych zagrożeń. Wszystkie trzy drużyny stanęły na podium.
W kategorii klas 1-3 naszą szkołę reprezentowali: Karol Bagiński, Kacper Bołaz i Mikołaj Michalik oraz jako rezerwowa Lena Jóźwiak, którzy zajęli 2 miejsce.
W kategorii klas 4-6 i 3 miejsce zdobyli: Ignacy Frydrych, Milena Gucwa oraz Maja Płaszczyńska, a grupę najstarszą reprezentowała Anna Dul, która również zajęła 3 miejsce.
Wszystkie trzy drużyny będą reprezentować naszą szkołę i gminę w finale konkursu, który odbędzie się 29 maja we Wroclawiu na Uniwersytecie Wrocławskim. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!
Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole był świetną okazją do radości, zabawy, uczczenia tradycji i wspólnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
Tego dnia uczniowie mogli odpocząć od nauki, spędzić czas w luźniejszej atmosferze i cieszyć się nadchodzącą wiosną. To nie tylko chwila relaksu, ale także sposób na budowanie pozytywnych relacji i szkolnych wspomnień.
Pierwszy Dzień Wiosny klasy 4-8 rozpoczęły bardzo rozrywkowo.
Odbyła się I edycja Mam Talent, podczas której były występy instrumentalne, wokalne, taneczne, akrobatyczne, pokazy taekwondo, a nawet obszerna prezentacja pasji wędkarstwa Nasi uczniowie zaskakująco wyrażali siebie na scenie zachwycając oraz inspirując publiczność
Gratulujemy zwycięzcom!
I miejsce - Julia Piotrowska; II miejsce - Julia Kuczma;
III miejsce - Hanna Chęcińska, Nadia Kapłun, Agnieszka Morys, Gabriela Rębacz ora Klaudia Weder
Dzień zakończyliśmy w plenerze tradycyjnym poszukiwaniem garnca ze słodyczami "w trawie", które odnalazła klasa 4 a !!!
Uczniowie klas I-III postanowili przywitać wiosnę w kolorowych strojach.
Zaczęli od stworzenia portretu Pani Wiosny oraz kwitnącej na kolorowo scenerii. Efekty tej pracy możemy podziwiać na szkolnym korytarzu.
Następnie obył się Pokaz Mody Wiosennej. Nie zawiodła pomysłowość i kreatywność dzieci. Kreacje przygotowano według własnych pomysłów. Wszystkie były wyjątkowe i oryginalne.
Dzisiaj w naszej szkole zagościła prawdziwa Wiosna.
Dzień Kolorowej Skarpetki to piękna inicjatywa organizowana na znak solidarności z osobami z zespołem Downa.
Ten dzień to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim ważny symbol akceptacji i różnorodności. Zakładając dwie różne, kolorowe skarpetki, pokazujemy, że każdy z nas jest wyjątkowy i zasługuje na szacunek oraz zrozumienie.
To dzień, w którym uczymy się, że różnice nie dzielą – one nas wzbogacają. Każdy z nas jest inny, ale razem tworzymy piękną i różnorodną społeczność!
Również my dzisiaj dołączyliśmy się do obchodów Dnia Kolorowej Skarpetki.
Wszyscy solidarnie ubraliśmy skarpetki nie do pary, tworzyliśmy skarpetkowe ludziki, a przedszkolaki wykonały tyle papierowych skarpetek, że wypełniły one aż 13 metrów sznurka!
Uczmy się od dzieci radości ze śpiewania!
Dziś mieliśmy przyjemność patrzeć na radość uczestniczenia w Konkursie Piosenki Angielskiej.
Gratulujemy pięknych występów uczniom klas 1-3
I miejsce: Amelia Bulga i Aleksandra Sobolewska oraz Lena Jóźwiak i Oliwia Kuczma.
II miejsce: Anastazja Hartwig oraz Jessika Pawłowska.
III miejsce: Maja Fila i Kornelia Kościelniak.
Gratulujemy również tym dzieciom, które miały odwagę stanąć za mikrofonem i przed sporą publiką. Dziękujemy Julii Kuczmie za wspaniały występ gościnny.
17 marca 2025 r. uczniowie klasy 6 "b" wraz z wychowawcami mieli okazję zwiedzić Muzeum Porcelany, najstarszą instytucję kultury w Wałbrzychu i jedyne w Polsce muzeum z kolekcją porcelany z przedwojennych śląskich i europejskich fabryk. Przemiła pani przewodnik wprowadziła nas w tajniki produkcji porcelany, pokazała unikatowe dzieła, w tym także jedyną na świecie zachowaną filiżankę, która należała do króla Polski Augusta II Mocnego. Przestrzenie dwustuletniego pałacu po brzegi wypełnione XVIII i XIX-wieczną porcelaną okazały się idealnym miejscem do pracy twórczej, doskonałej zabawy i nauki. Opuściliśmy zatem muzeum z głową pełną inspiracji i własnoręcznie wykonanym dziełem- miseczką porcelanową, pięknie ozdobioną według pomysłu każdego z twórców
Następnie był też czas na rozrywkę filmową. W kinie Cinema City w Wałbrzychu obejrzeliśmy wartościowy film pt. "Zmiennokształtni", który nie tylko zaskoczył nas niecodzienną fabułą, ale także zwrócił uwagę na nadrzędne wartości, jakimi niewątpliwie są przywiązanie do rodziny i lojalność wobec ich członków. To był dzień pełen wrażeń!
17 marca w kamiennogórskim Centrum Kultury, odbył się etap powiatowy XXVIII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego Pegazik
Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych: młodsi (klasy IV, V, VI) i starsi (klasy VII, VII).
Recytacje oceniała komisja konkursowa, w której skład wchodzili: Anna Ludwicka-Mania (przewodnicząca) oraz Robert Mania.
W konkursie wzięło udział 12 uczniów z klas IV, V i VI, a także 14 uczestników reprezentujących klasy VII i VIII.
Naszą szkołę reprezentowali:
Lena Lipień, Katarzyna Zieja, Michalina Czapla, Anna Dul i Krystian Ozór.
Brawa dla wspaniałych recytatorów.
14 marca w naszej szkole działała charytatywna kawiarenka. Miejsce, gdzie można było skosztować pysznych słodyczy, ale również przestrzeń, w której uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły mogli się zjednoczyć w szczytnym celu.
Zbieraliśmy środki finansowe, które pomogą w leczeniu i rehabilitacji Milenki, która ucierpiała w wypadku podczas treningu biathlonowego.
Dzięki hojności uczniów i ich rodziców udało nam się zebrać 2226zł
Cala kwota zostanie przekazana na pomoc dla Milenki.
Występ w brytyjskiej edycji MasterChefa nasze Pierwszaki mają już zapewniony Nie dość, że z marszu poprowadzą dialog w j. angielskim, to zadbają o wszelkie gusta kulinarne Brawo 1a oraz 1b
Klasa 7 i 8 miała niecodzienną okazję uczestniczyć w spotkaniu w laboratorium przyszłości z pracownikami ZUS z Kamiennej Góry. Wydarzenie to miało na celu przybliżenie młodzieży zadań, jakie pełni Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz rodzajów ubezpieczeń społecznych dostępnych w Polsce.
Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia w tematykę zadań ZUS. Pracownicy przedstawili młodzieży funkcje i cele tej instytucji, omówili również korzyści płynące z uczestnictwa w systemie ubezpieczeń społecznych. Następnie uczniowie mogli dowiedzieć się więcej na temat różnych rodzajów ubezpieczeń, takich jak emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe.
Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z pracownikami ZUS, uczniowie mogli zadawać pytania. Spotkanie było nie tylko pouczające, ale także inspirujące, gdyż młodzież została zaproszona do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez ZUS.
Dzień Kobiet to wyjątkowa okazja, by wyrazić wdzięczność i docenić wszystkie wspaniałe kobiety wokół nas! Chłopcy korzystając z okazji złożyli płci pięknej życzenia i podarowali drobne upominki.
W naszej szkole aktualnie od 10do 14 marca trwał Tydzień Profilaktyki. Uczniowie klas IV-VII aktywnie uczestniczą w dwóch programach "Debata" oraz "Impact". Są to programyrealizowane z bazy programów rekomendowanych. Prowadzone przez trenerkę zewnętrzną z Centrum Działań Profilaktycznych Wieliczka.
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Marciszowie realizuje Program Profilaktyki Uniwersalnej dla klas VI-VIII
pt. „Smart Skills”.
Program jest autorskim projektem
Fundacji Rozwoju Młodego Pokolenia z siedzibą w Zimnicach Wielkich, z którą nawiązaliśmy współpracę. Fundacja ta udostępniła nam swoje zasoby bezpłatnie na okres dwóch lat.
(Całkowity koszt realizacji programu wynosi 15 000. Fundacja zobowiązała się do znalezienia niezbędnego finansowania we własnym zakresie. Dziękujemy!)
Oferta jest stworzona specjalnie dla szkół, które równie mocno, co o edukację, dbają o dobrostan emocjonalny uczniów. Program stanowi ochronę dzieci i młodzieży przed rozpowszechnionym dziś w tej grupie wiekowej kryzysem zdrowia psychicznego. Uczy bycia w relacjach, właściwego komunikowania się z otoczeniem i innych kompetencji miękkich.
„Smart Skills” opracowany jest tak, by wyposażyć uczniów w kompetencje społeczne, takie jak:
- opowiadanie o sobie,
- odkrywanie swoich mocnych stron,
- komunikowanie własnych potrzeb,
- efektywne komunikowanie,
- odmawianie na niektóre propozycje,
- stawianie granic,
- mówienie słów proszę, dziękuję, przepraszam,
- zarządzanie emocjami.
Nasi uczniowie podczas cyklu 15 spotkań prowadzonych przez nauczycieli na lekcjach wychowawczych, będą wzmacniać umiejętności społeczne, radzić sobie ze stresem.
W programie znalazła się także oferta dla Rodziców – cykl filmów edukacyjnych. Jeśli chcielibyście Państwo poszerzyć swoją wiedzę w tematyce wychowania, komunikacji i opieki, to zapraszamy na stronę szkoły na zakładkę pedagog szkolny. Tam znajdują się wszelkie, potrzebne informacje. Zachęcamy!
Koordynator pedagog Joanna Woźniak-Słaboń
Miło jest nam poinformować o sukcesie naukowym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Marciszowie.
Uczniowie klas 7,,a"- Yurii Kuzma oraz 7 ,,b"- Krystian Ozór zostali stypendystami w programie Ministra Edukacji Narodowej “Dolnośląski Program Stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych i zagrożonych wykluczeniem społecznym, realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Priorytet 8 Fundusze Europejskie dla edukacji na Dolnym Śląsku, Działanie 8.1 Dostęp do edukacji”.
Jednym z warunków, który otwierał możliwość aplikowania było napisanie planu rozwoju. Chłopcy sprostali temu zadaniu. Obaj przeszli weryfikację. Ich pomysły zostały zaakceptowane przez komisję. Każdemu z nich przyznano fundusz w kwocie po 10 000 tysięcy, z przeznaczeniem na pogłębianie ich wiedzy, pasji i umiejętności. Wiemy, że z pomocą nieocenionych Rodziców, chłopcy pieniądze te właściwie ulokują.
W tej chwili uczniowie rozpoczynają lekcje online z ekspertami z Politechniki Wrocławskiej: "Przygotowanie do Tworzenia Prototypów: Algorytmika i Design Thinking" - Projekt UMWD. Trzymajmy za nich kciuki!
Koordynator Joanna Woźniak - Słaboń
7 marca w Domu Kultury w Marciszowie odbyły gminne eliminacje XXVIII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego Pegazik. Podczas konkursu wyłonieni zostali finaliści, którzy będą reprezentować naszą szkołę w etapie powiatowym.
Uczniowie występowali w dwóch kategoriach wiekowych:
Młodsi (klasy IV-VI), którzy recytowali wybrany przez siebie wiersz.
Starsi (klasy VII-VIII), którzy recytowali wiersz i fragment prozy.
Wszystkich uczestników oceniało jury w składzie:
Bożena Drożdżowska, dyrektor ZS-P w Marciszowie
Marta Chęcińska, nauczycielka w ZS-P w Marciszowie
Anna Zdunek, nauczycielka w ZS-P w Marciszowie
Anna Płaszczyńska, inspektor ds. oświaty
Wiesław Cepielik, wójt gminy Marciszów
Wyniki Kategoria Młodsi
1 miejsce Lena Lipień
2 miejsce Dominika Pawlikowska
3 miejsce Katarzyna Zieja
Wyniki Kategoria Starsi
1 miejsce Anna Dul
2 miejsce Krystian Ozór
3 miejsce Michalina Czapla
Gratulacje dla wszystkich uczestników.
Powered by aSc EduPage