• X POWIATOWY PRZEGLĄD POEZJI DZIECIĘCEJ

• 21 kwietnia w Centrum Kultury w  Kamiennej Górze odbył się

X Powiatowy Przegląd Poezji Dziecięcej pt. „ CZTERY PORY ROKU".

W przeglądzie uczestniczyli uczniowie klas I-III szkół podstawowych z terenu powiatu kamiennogórskiego. Jury osobno oceniało prezentacje uczniów z każdego pionu.

Laureatką konkursu została Hanna Kościelniak z kl. II a.

Wyróżnienie otrzymali: Franciszek  Dziuba z kl. I b

oraz Dominika Pawlikowska z kl. III b

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

Gratulujemy !

• Wycieczka klasy 5a

• Klasa 5a Dzień Ziemi obchodziła w Górach Sokolich. Były to zajęcia przygotowane i przeprowadzone przez p.Maję Marcinkowską z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Jeleniej Górze. Uczniowie pod jej czujnym okiem pokonali swoje lęki, weszli najpierw na Husyckie Skały, potem zdobyli Krzyżną Górę i Sokolik Duży. Podziwiali rozległe panoramy, poznali mnóstwo ciekawostek dotyczących Rudawskiego Parku Krajobrazowego,np. jak powstało schronisko Szwajcarka; kto, kiedy i dlaczego zamontował w górach 7 metrowy metalowy krzyż...

Dzieci uczyły się rozróżniać tropy i ślady zwierząt, dowiedziały się jak odróżnić sarnę od jelenia, mogły zobaczyć poroża oraz scypuł, poznawały wiosenne kwiaty, grzyby, rozpoznawały drzewa, odkryły przeznaczenie tajemniczych budek, zasiedlanych przez mało znaną popielicę...Obserwowały wspinaczy skałkowych,dowiedziały się kim była Wanda Rutkiewicz, która zdobywała tu szlify..

Na zakończenie wspólne ognisko i zabawy przy Szwajcarce. To był udany dzień..

• Turniej Wiedzy Pożarniczej🔥🔥🔥

• W piątek, 22 kwietnia w Domu Kultury w Lubawce, odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów, należących do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, działającej przy OSP w Marciszowie.

Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, poznawania tradycji, historii i organizacji ochrony przeciwpożarowej.

Najlepsi z poszczególnych kategorii wiekowych reprezentować będą powiat na szczeblu wojewódzkim. Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

• Dzień Ziemi

• Z okazji Dnia Ziemi, w ramach projektu "Magia czytania i liczenia", odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Niewielki ale śliczny wiosenny teatrzyk ekologiczny”. Przesłaniem inscenizacji, było propagowanie postaw ekologicznych, oraz przypomnienie, że stale musimy pamiętać o ochronie naszego naturalnego środowiska.

Uczniowie pokazali swój wielki talent artystyczny oraz przekonywali, że pełnią bardzo ważną rolę w ratowaniu Ziemi. Do wspólnej  zabawy zaproszeni zostali przybyli na przedstawienie goście,  którzy wraz z artystami, z kl. II b śpiewali i tańczyli.

Hasłem przewodnim przedstawienia było: PAMIĘTAJ O SWOJEJ  PLANECIE CAŁY ROK, NIE TYLKO 22 KWIETNIA…

• Konkurs recytatorski pt." Cztery pory roku"

• 4 kwietnia 2022r. obył się Szkolny Konkurs Recytatorski uczniów z klas I – III.

Jury w składzie: p. Beata Stachowiak, p. Lidia Kowalczyk, p. Emilia Jędrzejowska, p. Dorota Zaremba, p. Marta Chęcińska po wysłuchaniu recytatorów, wyłonionych wcześniej przez wychowawców klas w eliminacjach klasowych ( po trzech uczniów z każdej klasy ), po stojącej na wysokim poziomie rywalizacji, wyłoniło zwycięzców:

Klasy I:

I miejsce – Franciszek Dziuba

II miejsce – Aleksandra Piotrowska

III miejsce – Marlena Siudak

Klasy II:

I miejsce – Hanna Kościelniak

II miejsce – Lena Lipień

III miejsce – Nikola Wierszak

Klasy III:

I miejsce – Dominika Pawlikowska

II miejsce – Julia Siudak

III miejsce – Kaja Winiarska

GRATULUJEMY !

• Różowa Skrzyneczka w naszej Szkole - dziewczyny, pomagajmy sobie!

• Z inicjatywy dziewczyn klasy 7c (Sandry, Oliwii, Julii, Igi, Mai) i ich wychowawczyni Szkoła Podstawowa w Marciszowie włączyła się do akcji Fundacji "Różowa skrzyneczka". Z funduszy Szkoły zakupiona została właśnie owa skrzyneczka, w której znajdują się środki higieniczne dla dziewcząt. Skrzyneczka umieszczona została w damskiej  toalecie (na I piętrze), co zapewnia uczennicom dyskrecję i komfort z jej korzystania.

Akcja „Różowa skrzyneczka” to odpowiedź na potrzeby młodych dziewcząt -  ma na celu zapewnienie dostępności do środków higienicznych dla dziewczynek ( z podpasek mogą skorzystać dziewczęta, które miesiączka zaskoczyła podczas pobytu w szkole lub które zapomniały zabrać środki higieniczne z domu). Uczennice mogą nie tylko brać środki higieniczne ze skrzyneczki, ale też uzupełniać ją, jeśli mają nadmiar własnych.

Podczas spotkania w auli Inicjatorki akcji przekazały informacje i wytyczne do korzystania ze Skrzyneczki swoim koleżankom z klas 5-8. Dziewczynki bardzo pozytywnie podeszły do tematu.

Różowe skrzyneczki znajdują̨ się̨ dziś́ w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach. W akcję włączają̨ się̨ kolejne samorządy i instytucje.

Dziewczyny, pomagajmy sobie, dbajmy o siebie, trzymajmy się razem!